Stratégia ABC priniesla hmatateľné výsledky

0

Stratégia ABC priniesla hmatateľné výsledky v Ugande, kde od roku 1997 do roku 2001 bolo možné znížiť Nový výskyt o viac ako dvakrát. Výsledky boli ugandské, ale v nasledujúcich rokoch boli čiastočne zastavené, keď programy pomoci financované americkými náboženskými inštitúciami znížili úlohu vzdelávania pri používaní kondómov a ponechali len vernostné vzdelanie, ktoré bolo neúčinné v mnohých rizikových skupinách (napr.

To znamená, že obidva faktory (AB A C) sa musia používať súčasne. Ugandská kampaň však bola dôkazom účinnosti fúzie ABC, keďže iné africké krajiny, ktoré sa spoliehali iba na zvýšenú dostupnosť kondómov, nezaznamenali pokles výskytu.

Príkladom kampane ” ABC ” bola poľská kampaň Národného centra pre Aids, ktorá bola organizovaná v roku 2005.

Nová stratégia EÚ na boj proti epidémii HIV je príkladom druhého programu, ktorý výlučne zdôrazňuje zvýšenú dostupnosť kondómov, skorú sexuálnu výchovu a dostupnosť antiretrovírusových terapií.

Európske údaje (pozri # epidemiológia)

Európske údaje (pozri # epidemiológia)Prvky ” AB ” a vyhýbanie sa rizikovému sexuálnemu správaniu (promiskuityzm, análny) v ňom boli prakticky vynechané, existovali prvky, ktoré nie sú spojené s prevenciou HIV, ako napríklad potreba chrániť práva sexuálnych menšín.

Európske údaje (pozri # epidemiológia )neposkytujú dôvod na hodnotenie účinnosti doteraz používaných stratégií a údaje z časti krajín (Dánsko, Francúzsko, Nemecko) poukazujú priamo na opačný účinok.

Kvôli štátnym terapiám

Zvýšená dostupnosť v dôsledku štátnych terapií a nedostatku vzdelania viedla niektoré médiá k presvedčeniu, že nosiče HIV už nie sú vážnou chorobou, a k vedomému vzťahu ceny a bezpečnosti( barebacking), k väčšej slobode pri výbere partnerov atď.

Infekcia HIV spôsobená rovnakou cestou infekcie je často sprevádzaná infekciou inými vírusmi: HBV, HCV, HTLV, HPV alebo CMV. Jediné prípady HDV v Poľsku boli zistené u HIV-infikovaných závislých po kontakte s non-K-skupinami.

Účinok vírusu, príznaky. Infekcia vírusom HIV z kultivovaných lymfocytov. Obrázok z elektronického skenovacieho mikroskopu po infekcii vírus napadne T lymfocyty, najmä tie, na ktorých sú prítomné antigény CD4 (takzvané T lymfocyty).

Vírus v živej bunke vykonáva proces reverznej transkripcie-pomocou enzýmov zaznamenáva genetickú informáciu zo svojej RNA do DNA T4 lymfocytov, ktorá neskôr duplikuje HIV. Od okamihu, keď sa vírus replikuje v lymfocytárnej bunke, je pre imunitný systém neviditeľný. Okrem toho vírus umiestňuje na povrch infikovaných T lymfocytov proteíny, ktoré zabíjajú všetky zdravé T bunky, ktoré sa k nemu približujú.

Počas niekoľkých dní po infekcii

Čas od času kontaktu s vírusom do času, kedy môže byť infekcia diagnostikovaná typickými testami (tzv. sérologické okno), zvyčajne trvá asi šesť týždňov v prípade infekcie HIV. Počas niekoľkých dní po infekcii sa môže vyvinúť takzvané akútne retrovírusové ochorenie, ktoré trvá až niekoľko týždňov.

Počas tejto doby sa vyskytujú bežné príznaky, ako sú zväčšené lymfatické uzliny, zvýšená teplota a ďalšie takzvané príznaky podobné chrípke.

To predstavuje dvojité nebezpečenstvo, pretože pacient zvyčajne neuznáva, že je infikovaný a hladina vírusu v krvi dosahuje veľmi vysoké hladiny, čo uľahčuje jeho ďalšie šírenie. Po pomerne dlhom asymptomatickom období (ktoré trvá až desať rokov) sa začínajú prejavovať príznaky porážky imunitného systému. Pacient sa dostáva do chorôb, ktoré chýbajú u ľudí bez poškodeného imunitného systému(takzvané oportúnne infekcie).

Počas niekoľkých dní po infekcii

Začína oslabujúca hnačka. Neskôr, keď imunitný systém zostáva, je telo napadnuté rakovinou (Kaposiho sarkóm (u 13% pacientov), rakovinou krčka maternice, lymfómom).

Ak bol pacient od začiatku klinických príznakov pod lekárskym dohľadom, má šancu žiť asi dva roky (pokiaľ nie je implementovaná účinná Vaart). Takmer každá infekcia HIV sa po rokoch vyvinie na aids. HIV mimo ľudského tela zomrie pod vplyvom typických dezinfekčných prostriedkov. Vírus už zabije zahrievanie na teplotu 56.C do pol hodiny. Vakcína ešte nebola vyvinutá, hoci niektoré laboratóriá už vykonali klinické skúšky na ľuďoch.

Spôsob liečby

V súčasnosti nie sú známe žiadne liečby infekcií HIV. Vedci vyvinuli lieky, ktoré zabraňujú množeniu vírusu a sťažujú prenikanie buniek.

Najbežnejšou liečebnou metódou je dnes intenzívna antiretrovírusová terapia( Vaart), ktorá sa vyznačuje tým, že pacientovi sa podáva niekoľko rôznych liekov, ktoré sú určené na napadnutie rôznych štádií vývoja vírusu. Táto liečba môže byť vykúpená nepríjemnými vedľajšími účinkami, ako je vracanie, hnačka, anémia, hepatitída. Mnohí pacienti však nemajú žiadne nebezpečné vedľajšie účinky. Účinok terapie nie je úplne zničiť vírus v ľudskom tele, ale priniesť množstvo jeho častíc v krvi na veľmi nízku úroveň.

Tento stav je určený nezistiteľnou viémiou, pretože moderné metódy nedokážu zistiť také malé množstvo vírusu. Táto situácia vám umožňuje obnoviť ľudský imunitný systém, najmä zvýšením počtu HIV infikovaných CD4 lymfocytov. Pri správnej liečbe sa toto číslo môže zvýšiť na 1000 buniek / ml krvi. U zdravých ľudí je toto číslo v rozmedzí 500-1500.

V súčasnosti v Poľsku a Európskej únii

Správne vykonaná terapia Vaart vám umožňuje roky podporovať pacienta v dobrom zdravotnom stave, hoci jeho cena je veľmi vysoká a predstavuje viac ako 1 000 eur mesačne. V súčasnosti je antiretrovírusová terapia za určitých podmienok v Poľsku a Európskej únii plne preplácaná.

Ľudia žijúci s HIV, ktorí používajú vhodnú liečbu a pravidelne skúmajú stav svojho imunitného systému, žijú normálne. Infekcia a choroba by nemali byť viditeľné.

V súčasnosti v Poľsku a Európskej úniiPri dostatočnom zvýšení počtu CD4 lymfocytov sa pacienti zotavia a neexistujú oportúnne ochorenia. Stáva sa to však iba vtedy, ak je pacient veľmi opatrný v súvislosti s požiadavkami liečby.

Použitá liečba významne predlžuje život pacienta, pravdepodobne až do veku prirodzenej smrti. Výška finančných prostriedkov použitých na výskum liečby HIV / AIDS ovplyvňuje výrobu nových liekov, ktoré nie sú také zaťažujúce ako lieky, ktoré sa používali len pred niekoľkými rokmi. Môžete použiť terapiu, ktorá obmedzuje príjem niekoľkých tabliet raz denne.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu